Mata grzewcza pod płytki. Jaką powinna mieć moc i jak ją zamontować? Podpowiadamy

Najważniejsze informacje:

  • Maty grzewcze mogą stanowić odrębną instalację ogrzewania podłogowego
  • Moc maty grzewczej powinna być dostosowana do jej przeznaczenia
  • Montaż maty grzewczej nie wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu
  • Elektryczne maty grzewcze można montować pod płytki ceramiczne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe staje się coraz częściej wybieranym systemem grzewczym przez inwestorów. Jednym z rozwiązań są tzw. elektryczne maty grzewcze, które można instalować pod każdy rodzaj wykończenia podłogi. Warto zapoznać się z praktycznymi poradami dotyczącymi kryteriów wyboru maty grzewczej, jak również warunków jej prawidłowego montażu.

Spis treści:

Moc maty grzewczej pod płytki – czym się kierować podczas zakupu?

W ofercie firm produkujących maty grzewcze można znaleźć modele o różnej mocy znamionowej. Przed zakupem warto się zastanowić, jaka moc urządzenia będzie zalecana do elektrycznego ogrzewania podłogowego w wybranym pomieszczeniu. Zatem od czego zależy wybór mocy? Przede wszystkim tego, czy mata grzewcza będzie głównym systemem grzewczym czy jedynie będzie wspomagać inny sposób ogrzewania pomieszczenia. Drugim kryterium jest to, czy mata grzewcza będzie zamontowana pod podłogą drewnianą, panelami czy płytkami ceramicznymi.

Decydując się na matę grzewczą, jako główną i odrębną instalację ogrzewania pomieszczenia, należy wybrać spośród modeli o mocy znamionowej 150 W/m2 i więcej. Elektryczne maty grzewcze o mocy 150 W/m2 mogą być instalowane pod płytki ceramiczne o niewielkiej grubości, a modele o mocy 200 W/m2 z pewnością sprawdzą się nawet przy płytkach ceramicznych o większej grubości. W przypadku, kiedy maty grzewcze mają spełniać dodatkową funkcję grzewczą przy tradycyjnym ogrzewaniu pomieszczenia (np. grzejniki konwekcyjne), można zdecydować się na modele o mocy 100 W/m2. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększy się komfort korzystania z pomieszczenia z uwagi na ciepło emitowane z podłogi.

Elektryczne maty grzewcze o mocy mniejszej niż 100 W/m2 nie sprawdzą się w przypadku położenia płytek ceramicznych. Te modele są dedykowane do podłóg wykończonych panelami lub drewnem. Pod płytki ceramiczne konieczna jest mata grzewcza o mocy minimum 100 W/m2.

Montaż maty grzewczej – na co zwrócić uwagę?

Maty grzewcze posiadają bardzo cenną zaletę, jaką jest możliwość montażu ich bez dodatkowych prac remontowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów ogrzewania podłogowego, które instalowane jest pod wylewką betonową, elektryczne maty grzewcze mogą być z łatwością rozłożone na niej. Maty grzewcze są cienkie i nie będą podnosiły poziomu podłogi. Prostota wykonania maty grzewczej znacznie ułatwia instalację, ponieważ jest ona zazwyczaj samoprzylepna i wygodna do rozłożenia.

Kiedy mata grzewcza jest prawidłowo zamontowana i podłączona do energii elektrycznej, można ułożyć płytki ceramiczne. Warto jednak pamiętać również o tym, aby zamontować w bezpiecznym miejscu (niedostępnym dla małych dzieci) termoregulator do pomiaru i sterowania poziomem temperatury podłogi i pomieszczenia. Elektryczne maty grzewcze mogą stać się energooszczędnym sposobem ogrzania pomieszczenia, jeśli temperatura będzie odpowiednio zaprogramowana. Z pomocą przychodzą zaawansowane termoregulatory, które pozwalają programować temperaturę grzania w systemie tygodniowym.

Gdzie kupić matę grzewczą pod płytki?

Nasz sklep internetowy oferuje duży wybór elektrycznych mat grzewczych przeznaczonych do systemów ogrzewania podłogowego. W naszym e-sklepie można znaleźć maty grzewcze o różnej mocy oraz wszelkie potrzebne elementy montażowe i instalacyjne. Dodatkowo można zakupić również termoregulator potrzebny do kontroli i ustawiania temperatury grzania. Gwarantujemy krótki czas wysyłki zamówionych produktów oraz atrakcyjne i korzystne ceny. Przekonaj się sam!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *