PYTANIA I ODPOWIEDZI (FAQ) NA TEMAT SYSTEMÓW GRZEWCZYCH

poznaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania

Folia grzewcza jest produktem bezpiecznym, została ona przebadana przez jednostki badawcze akredytowane przez Komisję Europejską i posiadają odpowiednie Certyfikaty.

Folia grzejna jest systemem samodzielnym, gwarantującym ciepło w przypadku zastosowania jej jako jedynego źródła ciepła.

Spośród wielu rozwiązań obejmujących ogrzewanie podłogowe folia grzewcza jest tym, które ma zdecydowanie najwięcej zalet. W sezonie zimowym domownicy mogą chodzić po domu bez obuwia, przy zapewnieniu optymalnego komfortu cieplnego. Jednocześnie, inwestycja w podłogówkę umożliwia usunięcie z domu wykładzin oraz dywanów, będących siedliskiem alergenów i drobnoustrojów. Folie grzewcze pod panele i maty grzewcze pod płytki ceramiczne, doskonale sprawdzają się w domach, gdzie mieszkają osoby uczulone na kurz. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów ogrzewania podłogowego, folia i mata grzewcza nie powoduje gromadzenia się zanieczyszczeń na posadzkach, co daje również możliwość rzadszego sprzątania podłóg.

Gwarancja na folie grzewczą instalowaną przez Autoryzowanego Instalatora wynosi 15 lat natomiast w przypadku montażu we własnym zakresie 6 lat.

Żywotność folii producent określa na min. 60 lat.

Folia grzewcza na podczerwień, bądź inaczej folia grzejna to wysokiej klasy produkt, który sprawdzi się niemal w każdym przypadku. Idealnie nadaje się, jako ogrzewanie powierzchniowe ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania podłogowego, sufitowego oraz ściennego. Można śmiało stwierdzić, że jakość wykonania w połączeniu z szeroką funkcjonalnością sprawia, iż jest ona niezastąpiona w swojej dziedzinie.

Folia grzewcza na podczerwień składa się ze staranie wyselekcjonowanego węgla oraz pasty aluminiowej nanoszonych za pomocą nowoczesnej technologii (techniki drukarskiej) na folię PET. Materiał ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi oraz ognioodpornymi. Folia PET została zabezpieczona ze specjalną folią LAMINEX. Elektroda z taśmy miedzianej pełni rolę przewodnika prądu elektrycznego natomiast srebrna taśma jest zabezpieczeniem przed iskrzeniem.

Folia grzejna działa w oparciu o opór elektryczny węgla. Ciepło generowane jest za pomocą oporu elektrycznego na specjalnych, grafitowych pasach grzewczych. Moc grzewcza zależna jest od odległości pomiędzy wspomnianymi już pasami, ich szerokości, a także ilości użytego grafitu. Folie grzewcze o stosunkowo niskiej mocy doskonale sprawdzą się w przypadku ogrzewania alternatywnego (komfort ciepłej podłogi), zaś o wyższej jako podstawowy system grzewczy.

Podłoże powinno być suche oraz równe. Na wylewkę należy zastosować podkład termoizolacyjny (do kupienia w naszym sklepie) na którym zostanie zainstalowana folia grzewcza.

Bez zastosowania tego podkładu straty ciepła w tym ogrzewaniu wynoszą około 40%.

Po prostu folia grzeje jednakowo w obydwie strony i jeżeli nie odizolujemy folii od wylewki (od posadzki) to będzie ona jednakowo ogrzewać i pomieszczenie i posadzkę.

Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę wybierając folie grzewcze na podczerwień, jest ich moc i ilość. Ilość folii powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Autoryzowany Dystrybutor obliczy potrzebną ilość i podpowie o jakiej mocy folię najlepiej zastosować. Oferujemy folie o kilku typach mocy wyrażone w jednostce W/m². Wystarczy wybrać odpowiednią moc i ilość.

Warto pamiętać, że wszystkie folie grzewcze na podczerwień na ogrzanie takiego samego pomieszczenia mają taki sam pobór prądu. Różnica polega jedynie na tym, jak szybko pomieszczenie zostanie nagrzane i zapanują w nim komfortowe warunki. W związku z tym warto wybierać folie grzewcze o większej mocy, których efekty pracy będą widoczne bardzo szybko.

Kolejnym krokiem, który czeka nas podczas zakupu, jest określenie ilości folii, jaka będzie potrzebna. Najlepszym rozwiązaniem będzie pokrycie całej podłogi za pomocą folii grzewczej na podczerwień. Można odjąć przestrzeń, która będzie pokryta stałą zabudową, pod którą nie umieszcza się folii. Nie warto szukać pozornych oszczędności i układać folii tylko na fragmencie powierzchni. Może to powodować wolniejsze nagrzewanie się pomieszczenia, co szczególnie będzie doskwierało podczas mrozów.

Ważny jest także wybór odpowiedniego termoregulatora, który przeznaczony będzie do sterowania ogrzewaniem. Montowany jest on na stałe w ścianie, skąd można regulować temperaturę. W tej sprawie warto skorzystać z podpowiedzi Autoryzowanego Dystrybutora, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego termoregulatora dla danej folii grzewczej.

Dobór folii grzewczej należy wykonać na podstawie danych projektowych. Jeżeli jednak sam chcesz dobrać produkt to w przypadku dobrze ocieplonych, nowych budynku folia o mocy 80W/m² będzie odpowiednia, średnio ocieplone – folia o mocy 140W/m² natomiast budynki słabo ocieplone – folia o mocy 220W/m².

W naszej ofercie możesz znaleźć wiele modeli folii grzejnych, różniących się od siebie przede wszystkim mocą – od 80 W/m² nawet do 400 W/m².

Folie o słabszej mocy, chociaż doskonale pokrywają zapotrzebowanie na moc cieplną, cechują się stosunkowo znacznym opóźnieniem czasowym (dłuższy czas oczekiwania na uzyskanie zadanych parametrów).

Osobiście polecamy mocniejsze folie grzewcze (od 140 W/m²) w przypadku, których opóźnienie czasowe jest niewielkie, co przekłada się na maksymalny komfort termiczny w pomieszczeniu.

UWAGA: Niezależnie od zastosowanej mocy cieplnej, zużycie energii elektrycznej będzie takie samo. Różnica polega wyłącznie na czasie nagrzewania pomieszczenia (folia o mniejszej mocy nagrzewa pomieszczenie dłużej). Tak więc ogrzewanie pomieszczenia za pomocą folii o większej mocy powoduje, że szybciej uzyskujemy zadaną temperaturę, a folia o niższej mocy potrzebuje więcej czasu aby doprowadzić wnętrze pomieszczenia do odpowiedniej temperatury.

Prędkość wzrostu temperatury zależy także od wielkości pokrycia powierzchni grzewczej – im większy procent pokrycia podłogi, tym czas oczekiwania na osiągniecie żądanej temperatury będzie krótszy. Komfort użytkowania folii grzejnej w systemie ogrzewania płaszczyznowego zależny jest w dużej mierze od elektronicznego regulatora temperatury.

W naszej ofercie dostępne są zarówno modele standardowe – z funkcją nastawy temperatury oraz prostym systemem bezpieczeństwa, jak i zaawansowane technologicznie modele – z wyświetlaczem dotykowym, szerokim trybem personalizacji oraz współpracujące z układami zdalnego sterowania

Folia grzewcza jest produktem bezpiecznym, została przebadana przez wyspecjalizowane jednostki badawcze oraz posiada odpowiednie atesty i certyfikaty honorowane przez UE.

Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę wybierając folie grzewcze na podczerwień, jest ich moc. Folia powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, dla którego w projekcie oblicza się potrzebną jednostkową moc cieplną.

Jeśli obiekt nie ma odpowiednich obliczeń, zachęcamy do kontaktu. Pomożemy obliczyć, jakiej mocy folia będzie optymalna do zastosowania w pomieszczeniu, które zamierzamy ogrzewać tym systemem.

Kolejnym krokiem jest określenie ilości folii, jaką trzeba będzie rozłożyć. Ważny aspekt stanowi także wybór odpowiedniego termoregulatora, który przeznaczony będzie do sterowania ogrzewaniem. Montowany jest on na stałe w ścianie, skąd można regulować temperaturą.

Tak. Dowolnie możesz łączyć różne szerokości folii o tej samej mocy znamionowej.

Tego typu ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele stanowi idealne połączenie folii grzewczej oraz specjalnego akumulatora ciepła pod postacią wylewki anhydrytowej. Czym cechuje się w praktyce? Jego najistotniejszą zaletą jest gromadzenie ciepła wytworzonego przez folię. Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło jeszcze przez długi czas po osiągnięciu pożądanej temperatury. Działanie systemu można w dużym uproszczeniu porównać do grzejnika.

Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe funkcjonuje poprawnie dzięki wylewce anhydrytowej. Stosujemy od 1 do 7 cm grubości warstwy – w zależności od potrzeb. W kwestii takiej, jak ogrzewanie elektryczne panele, linoleum, płytki ceramiczne, parkiet, nawierzchnie żywiczne czy deska klejona mogą zostać położone na system grzewczy bez obawy o uszkodzenie materiału.

Przekrój systemu jest bardziej skomplikowany, niż w przypadku jego bezpośredniej wersji. Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe również musi posiadać podłoże, czujnik podłogowy w peszlu ochronnym podkład izolacyjny oraz folię grzewczą i paroizolacyjną. Do tego wszystkiego dochodzą jednak jeszcze:

  • kołki montażowe,
  • siatka wzmacniająca,
  • wylewka samopoziomująca,
  • przyklejona elastycznym klejem warstwa wierzchnia.

Montowane przez nas akumulacyjne ogrzewanie podłogowe jest bardzo oszczędnym sposobem docieplania mieszkań ze względu na profesjonalne zaprogramowanie systemu.

Rodzaj systemu grzewczego zależy od materiału, który zostanie użyty do wykończenia podłóg. W przypadku systemu bezpośredniego podłogę możesz wykończyć przy użyciu paneli podłogowych przystosowanych do ogrzewania podłogowego. Jeżeli chcesz zastosować podłogi klejone, musisz wybrać system akumulacyjny, a po wyschnięciu wylewki wykonać wykończenie podłóg.

Jakie są najczęstsze błędy przy doborze folii grzewczej?
Dobór i instalacja folii w systemach ogrzewania płaszczyznowego należy do nieskomplikowanych i prawie bezinwazyjnych.

Istnieje jednak kilka kluczowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, zarówno podczas projektowania jak i wykonywania instalacji. Podstawowym błędem, jaki można spotkać podczas tworzenia projektu systemu folii grzejnych, jest zastosowanie modelu o zbyt niskiej mocy jednostkowej.

Może to wynikać z niewłaściwie oszacowanego zapotrzebowania na moc grzewczą. Oprócz oczywistego niedogrzania pomieszczeń, czas, po jakim wartość temperatury osiągnie poziom zadany (lub zbliżony), będzie dłuższy niż w prawidłowo wymierzonej instalacji.

Zużycie energii elektrycznej zależy tylko i wyłącznie od izolacji budynku, stanu okien i drzwi. W nowych budynkach, na podstawie danych zawartych w dokumencie, którego nazwa to charakterystyka energetyczna budynku, możemy określić rzeczywiste koszty eksploatacji.

Z informacji uzyskanych od użytkowników, którzy użytkowali ten sposób ogrzewania przez min. jeden sezon grzewczy wynika, że aby zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło to takie ogrzewanie pracuje około 4 – 5 h/dobę.

Zastosowanie termoregulatora posiadającego styk o zbyt małej mocy (pod względem obsługiwanej mocy) może spowodować uszkodzeniem elementów wykonawczych co skutkuje awarią systemu grzewczego – brakiem ogrzewania. Zainstalowana folia grzewcza nie powinna przekraczać 80% dopuszczalnej mocy termoregulatora.

Z informacji uzyskanych od użytkowników, którzy użytkowali ten sposób ogrzewania przez min. jeden sezon grzewczy wynika, że aby zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło to takie ogrzewanie pracuje około 4 – 5 h/dobę.

Folie grzewczą instalujemy wyłącznie pod meblami, które posiadają nóżki o wysokości minimum 3cm. Zamontowanie folii grzewczej pod zabudową stałą np. pod meblami kuchennymi, czy meblościanką uniemożliwia wykorzystanie ciepła, które wytworzy folia.

Z informacji uzyskanych od użytkowników, którzy użytkowali ten sposób ogrzewania przez min. jeden sezon grzewczy wynika, że aby zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło to takie ogrzewanie pracuje około 4 – 5 h/dobę.

Montaż przez Autoryzowanego Instalatora to gwarancja poprawnie wykonanego systemu oraz dłuższa gwarancja producenta – 15 lat. Autoryzowany instalator przechodzi doroczne szkolenia i potrafi odpowiednio dobrać i zainstalować nasze produkty.

Tak, jak najbardziej. Ogrzewanie ścienne gwarantuje równomierny rozkład temperatury na całej wysokości pomieszczenia. Charakteryzuje się ono brakiem cyrkulacji powietrza ze względu na oddawanie ciepła do pomieszczenia poprzez promieniowanie. Elementem wykończenia ścian są płyty kartonowo – gipsowe bez jak i z wykończeniem, płyty laminowane, panele ścienne.

Ogrzewanie sufitowe montujemy tam gdzie nie jest możliwe ogrzewanie podłogowe lub ścienne ze względu na brak wolnej powierzchni np. duża ilość zabudowanej podłogi, gruby dywan lub zabudowana ściana.

W naszej ofercie posiadamy Folię Grzewczą o mocy 400W/m2 którą można wykorzystać do stworzenia własnego grzejnika. Montując folie grzewczą pod płytę kartonowo gipsową, lub kamień naturalny otrzymamy grzejnik o niskim zużyciu energii elektrycznej, dużej sprawności a dzięki zastosowaniu termoregulatora będziemy mieli pełną kontrole temperatury pracy oraz nasz grzejnik będzie zużywał około 30% mniej energii elektrycznej od tradycyjnych grzejników.

Z informacji uzyskanych od użytkowników, którzy użytkowali ten sposób ogrzewania przez min. jeden sezon grzewczy wynika, że aby zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło to takie ogrzewanie pracuje około 4 – 5 h/dobę.

Zastosowanie folii grzejnej pod lustro gwarantuje brak możliwości zaparowania lustra a dodatkowo nasze lustro zamieni się w mały grzejnik.

Okna balkonowe oraz wystawowe to powierzchnie, które generują największe straty ciepła. Montując pas Folii Grzewczej w tym obszarze pod podłogą, budujemy kurtynę zaporową, która ograniczy napływ zimnego powietrza. Funkcja ta spełnia role grzejnika podłogowego.

Folia zasilana prądem stałym (12 V – mamy taką w ofercie) idealnie sprawdza się w ogrzewaniu przyczep kempingowych, domków letniskowych, w których nie mamy dostęp do sieci elektrycznej. System ten możemy podłączyć do akumulatora lub bezpośrednio do paneli fotowoltaicznych.

Zazwyczaj zamówienia realizowane są w 24h od złożenia. Zostaniesz poinformowany o statusie Twojego zamówienia drogą mailową oraz sms przez nasz dział logistyki.

Folia grzejna w przeciwieństwie do klasycznych kabli lub mat grzewczych grzeje całą powierzchnią a nie tylko miejscowo przez przewód o wysokiej temperaturze, dzięki temu możemy zainstalować ją pod każdą nawierzchnią. Folia grzewcza zużywa do 50% mniej energii elektrycznej niż tradycyjna mata grzewcza.

Niestety, maty grzewcze na podczerwień NIE MOGĄ być instalowane pod wanną lub brodzikiem.

W miejscu instalacji maty można ustawić tylko meble na nóżkach z zachowaniem min. 3 cm wysokości od posadzki.

Montowanie maty pod wanną czy brodzikiem jest ZABRONIONE.

Oferujemy cały zestaw, dzięki któremu jest możliwy samodzielny montaż maty. Sam montaż jest intuicyjny, natomiast wysyłamy również instrukcję w formie elektronicznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości – świadczymy również usługę montażu maty.