|

Folia grzewcza pod panele. Czym jest i jak działa?

Spis treści

 1. Wstęp
 2. Co to jest folia grzewcza?
 3. Jak działa folia grzewcza pod panele?
 4. Rodzaje folii grzewczej
 5. Zastosowania folii grzewczej
 6. Zalety folii grzewczej
 7. Podsumowanie

Ogrzewaj dom bez dymu i bez serwisu urządzeń.
To gwarantuje folia grzewcza.

W dzisiejszych czasach poszukiwanie efektywnych, ekologicznych i ekonomicznych metod ogrzewania staje się coraz bardziej priorytetowe. Jednym z nowoczesnych rozwiązań, które bardzo mocno zyskuje na popularności, jest ogrzewanie folią grzewczą na podczerwień. Technologia ta nie tylko zapewnia komfort cieplny, ale również przyczynia się do redukcji kosztów energii i minimalizuje negatywny wpływ na środowisko.

Na naszym blogu przyjrzymy się bliżej zaletom i wadom ogrzewania folią grzewczą na podczerwień, omówimy jej zastosowania, a także porównamy koszty i efektywność z innymi systemami grzewczymi. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej o tej innowacyjnej technologii, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki ogrzewamy nasze domy i miejsca pracy.

Co to jest folia grzewcza?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak można utrzymać ciepło w domu w zimie bez używania tradycyjnych grzejników? Dziś opowiemy Tobie o czymś naprawdę interesującym – o folii grzewczej. To nowoczesne rozwiązanie, które zmieni sposób, w jaki ogrzewamy nasze domy. Zostań z nami, a dowiesz się, co to jest folia grzewcza, jak działa i dlaczego warto ją mieć!

Folia grzewcza to cienka warstwa materiału, która może emitować ciepło, kiedy podłączy się ją do prądu. Wyobraź sobie, że to jak wielki, elektryczny koc, który można ukryć pod podłogą, w ścianach lub nawet na suficie. Dzięki niej, całe pomieszczenie może być przyjemnie ciepłe.

Jak działa folia grzewcza pod panele?

Folia grzewcza działa dzięki specjalnym elementom z włókna węglowego, które zamieniają energię elektryczną w ciepło. Kiedy prąd płynie przez folię, emitowane są fale podczerwone. Te fale nie ogrzewają powietrza, jak tradycyjne grzejniki, ale bezpośrednio ogrzewają przedmioty i ludzi w pokoju. To sprawia, że ciepło jest bardziej równomierne i szybciej odczuwalne.

Panele podłogowe, które są umieszczone na folii, nagrzewają się, co sprawia, że chodzenie po nich jest bardzo przyjemne, zwłaszcza w zimne dni. Dzięki równomiernemu rozłożeniu folii, ciepło jest rozprowadzane równomiernie, eliminując zimne strefy

Zalety folii grzewczej

Dlaczego folia grzewcza jest tak fajna? Oto kilka powodów:

 • Efektywność energetyczna: Folia grzewcza zużywa mniej energii niż tradycyjne systemy ogrzewania, co oznacza niższe rachunki za prąd.
 • Daje zdrowe ciepło: Ponieważ nie cyrkuluje powietrza, nie unosi kurzu i nie przenosi roztoczy, co jest bardzo przyjazna dla alergików.
 • Komfort: Ciepło jest rozprowadzane równomiernie, dzięki czemu w każdym miejscu w pokoju jest przyjemnie ciepło.
 • Elastyczność: Folia grzewcza może być zainstalowana pod różnymi rodzajami podłóg, takimi jak panele, deska barlinecka, pod dywany do ogrzewania podłogowego czy wykładzinę.
 • Komfort użytkowania – równomierne rozprowadzanie ciepła eliminuje zimne strefy.
 • Estetyka – Folia grzewcza jest niewidoczna, ponieważ jest ukryta pod podłogą, w ścianach lub na suficie. Dzięki temu nie zajmuje miejsca i nie psuje wyglądu Twojego pokoju. Możesz urządzić swoje wnętrze dokładnie tak, jak chcesz!
 • Łatwość montażu – Montaż folii grzewczej jest stosunkowo prosty i szybki. Można ją zainstalować podczas remontu lub w nowo budowanym domu. To nie wymaga dużych zmian w Twoim wnętrzu.
 • Bezpieczeństwo – Folia grzewcza jest bezpieczna w użyciu. Nie ma ostrych krawędzi ani gorących powierzchni, na których można się poparzyć. Nie zaczadzi użytkowników ani nie spowoduje wybuchu. Folie są zabezpieczone przed przegrzaniem, więc są bardzo bezpieczne.
 • Wszechstronność – Folia grzewcza może być zainstalowana w różnych miejscach: pod podłogą, w ścianach, na suficie, a nawet za lustrem w łazience. To daje mnóstwo możliwości i sprawia, że jest bardzo uniwersalna.

Może być również zalana wylewką a na wierzchu mieć ułożony na przykład parkiet lub płytki ceramiczne.

Rodzaje folii grzewczej

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów folii grzewczej, różniących się między sobą przede wszystkim mocą grzewczą oraz sposobem montażu. Najpopularniejsze to:

 • Folie grzewcze na podczerwień – działają na zasadzie emisji fal podczerwonych, które nagrzewają obiekty w pomieszczeniu.
 • Folie grzewcze niskotemperaturowe – idealne do montażu pod panele podłogowe, zapewniają umiarkowane, ale stałe ciepło.
 • Folie grzewcze wysokotemperaturowe – używane zazwyczaj w miejscach wymagających intensywniejszego ogrzewania.

Zastosowania folii grzewczej

Folia grzewcza jest bardzo wszechstronna i może być stosowana w różnych miejscach:

 • Domy i mieszkania – najczęściej folię montuje się pod podłogą, co pozwala na równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia.
 • Ściany i sufity: Można ją również zamontować w ścianach lub sufitach, co daje jeszcze więcej możliwości aranżacyjnych.
 • Pod Lustra: W łazienkach folia grzewcza może być zamontowana za lustrem, aby zapobiegać jego parowaniu.
 • Biura i budynki komercyjne – zapewnia komfortowe warunki pracy.
 • Łazienki i kuchnie – szczególnie tam, gdzie podłoga jest zimna, a komfort termiczny jest istotny.

Jak zainstalować folię grzewczą?

Instalacja folii grzewczej jest prosta i można ją wykonać samodzielnie, postępując według kilku kroków:

 • Przygotowanie podłoża: Upewnij się, że podłoże jest równe, czyste i suche.
 • Montaż izolacji: Na podłoże połóż warstwę izolacji termicznej, która zapobiegnie utracie ciepła w dół.
 • Rozłożenie folii: Rozwiń folię grzewczą na izolacji, upewniając się, że jest równomiernie rozłożona.
 • Podłączenie do prądu: Podłącz odcinki folii między sobą a o podpięcie do źródła prądu, zgodnie z instrukcją producenta poproś uprawnionego elektryka.
 • Montaż paneli: Na folii ułóż panele podłogowe, dbając o to, by nie uszkodzić folii podczas montażu.

Więcej na temat montażu folii grzewczej przeczytasz TUTAJ

Podsumowanie

Folia grzewcza pod panele to nowoczesne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia komfort cieplny w domach i mieszkaniach. Jej prosta zasada działania, różnorodność dostępnych typów oraz łatwość montażu sprawiają, że jest coraz bardziej popularna. Jeśli szukasz efektywnego i wygodnego sposobu na ogrzanie swojego domu, folia grzewcza pod panele jest doskonałym wyborem.

Podobne wpisy